Bieži uzdotie jautājumi

Šī sadaļa var tikt pastāvīgi papildināta - protams, ienākot jautājumiem.

Vai tiešām FIASKO spēlei nav vajadzīga iepriekšēja gatavošanās?

Nē. Ja neskaita grāmatas iegādi, papīra, zīmuļu un dzēšgumijas sagādi. Protams, ļoti vēlams, lai viens no spēlētājiem būtu iepazinies ar grāmatu tiktāl, ka lielos vilcienos pārzinātu spēles principus. Taču varat arī pilnīgi bez priekšzināšanām ķerties spēlei klāt, soli pa solim sekojot grāmatas instrukcijām. Protams, ja visiem dalībniekiem pietiek pacietības...

Taču lomu spēlēs mēs ar gatavošanos parasti saprotam ko citu. Proti, "tradicionālais" piegājiens ir tāds, ka viens spēles dalībnieks (vadītājs — GM, jeb DM) sarūpē pārējiem dažnedažādus piedzīvojumu elementus: kvestus — uzdevumus, ko pildīt; mistērijas, ko atminēt; grūtības, ko pārvarēt; pretiniekus, ko uzvarēt... FIASKO spēle darbojas pēc citiem principiem. Viss top un notiek spēles gaitā.

Cik laika prasa FIASKO spēles seanss?

Vidēji trīs līdz trīsarpus stundas. Pirmajā reizē, jo sevišķi tad, ja spēlētājiem maz pieredzes ar līdzīgām spēlēm, var ievilkties pāri četrām stundām. Savukārt, augot pieredzei, var iekļauties arī pusotrā stundā.

Ko darīt, ja spēle neparedzēti ievelkas?

Varat vienā reizē veikt Plānošanu un izspēlēt Pirmo cēlienu. Otro cēlienu un Epilogu varēsiet turpināt nākamajā tikšanās reizē. Taču FIASKO ir dinamiska spēle, kuru  vairumam spēlētāju visinteresantāk būs izspēlēt vienā reizē.

Kur var uzspēlēt FIASKO, ja man nav draugu, kas gribētu piedalīties?

Ieskatieties sadaļā "Kur, kad spēlēt" tur centīsimies ievietot informāciju par publiskām spēlēm. Un nav aiz kalniem diena, kad Latvijā pēc ārvalstu parauga izveidosim speciālu forumu tiem, kuri meklē kompāniju šai vai citai galda lomu spēlei.

Ko darīt, ja nekādi neizdodas sagādāt nepieciešamo metamo kauliņu skaitu?

FIASKO spēlē kauliņi jāmet tikai trīs reizes: sākumā (Plānošanā), vidū (Satricinājumā) un beigās (Epilogā). Ja ir kaut viens kauliņš, bet vajag 20, varat to mest 20 reizes, un uzmestos skaitļus sarakstīt uz 20 papīra gabaliņiem. Galu galā, ja ir smartfons, uzinstalējiet kādu lietotni ar maģisko nosaukumu "Dice". Nokopējot spēles rokasgrāmatas 174.—175. lappuses, iegūsiet kauliņu aizvietotāju. Ja kopētājs nav pieejams, varat sagriezt kvadrātiņos biezu kartonu un uzzīmēt punktus kā kauliņiem.

Pārējā spēles laikā kauliņus izmantojam kā sava veida žetonus (balsošanai par ainas iznākumu). Tāpēc tos viegli aizvietot ar jebko, kas dabūjams divās dažādās krāsās, un ko var saskaitīt sākot ar kartona vai koka gabaliņiem, plastilīna piciņām vai akmentiņiem, un beidzot ar pupām vai konfektēm.

Vai FIASKO spēlē var spēlēt kaut ko citu, izņemot zaglīgus narkomānus?

Protams. Te var būt, piemēram, fiasko-īgas variācijas par H. Potera draugu skolas dzīvi. Zinātnes darbinieku nedienas, un ne jau tikai Dienvidpolā vien. Varat spēlēt Saeimas aizkulises, iemīļota sadzīves komēdijseriāla varoņus un, vispār, jebko, kam var piemērot FIASKO spēles devīzi:

Augstas ambīcijas un vāja paškontrole!

Varbūt kāds atvēzēsies spēlēt tarakānu vai pelēnu kompānijas nedienas, cenšoties mājas virtuvē uzbūvēt savu impēriju? Kāpēc ne? Fantāzijai nav robežu - ja izdomāsiet kaut ko oriģinālu un būsiet ar mieru padalīties, mēs priecāsimies!

[ vieta Jūsu jautājumam ]