CITAS GALDA LOMU SPĒLES

LATVISKI UN CITĀS VALODĀS

Pasaulē ir neticami daudz lomu spēļu, turklāt neiedomājami dažādas: sākot ar vienkāršām “Cīnāmies ar ciematu apsēdušiem briesmoņiem un savācam viņu salaupītos dārgumus” un beidzot ar noskaņu stāstu spēlēm.

Varoņdarbi, pakaļdzīšanās, detektīvstāsti, mistērijas, diplomātija, starpzvaigžņu ceļojumi... Viss, ko vien esat jebkad lasījuši vai redzējuši filmās, ir sastopams arī šajās spēlēs.

Latviski

Runājot par galda lomu spēlēm, vispirms jāmin pirmā spēļu sistēma, kas tulkota latviski, turklāt jau 2001. gadā. Tas ir...

Logs

No vienas puses, Logu parasti pieskaita tā saucamajām indie spēlēm. Tas ir daudz vienkāršāks par pasaulslavenajām Dungeons & Dragons, Pathfinder vai GURPS. Mazāk jālauza galva par kauju noteikumiem, vairāk uzmanības varam pievērst piedzīvojumiem stāstā.

Un tomēr, no otras puses, Logs ir tradicionāla spēle — kaut vai tai ziņā, ka arī šeit visu pasauli vienpersoniski pārstāv spēles vadītājs. Un arī spēlētājiem ir zināma sarežģītība. Ne jau velti ceturtajā lappusē Loga autors saka: “Ja nekad iepriekš neesat piedalījies lomu spēlēs, tad vairums no šeit izlasītā jums nav saprotams”.

Ko tas viss nozīmē cilvēkam no malas? Lai sāktu spēlēt, visdrīzāk, jāsameklē zinātāji. Esoša spēlētāju grupa. Vai arī topošajam spēles vadītājam jāveltī ievērojams laiciņš, lai izurbtos spēles sistēmai cauri un sagatavotu piedzīvojumus saviem spēlētājiem. Atšķirībā no Fiasko, kuru varat sākt spēlēt praktiski uzreiz, līdzko esat sagādājuši grāmatu un metamos kauliņus.

Protams, arī Logam ir sava vieta lomu spēļu pasaulē. Kad izdosies sazināties ar tās autoru un tulkotāju, ļoti iespējams, izvietosim to Jaunkurzemes vietnē.

Varoņu ceļojums

Jauna, šobrīd vēl nepabeigta spēle, kurā apvienoti Fiasko spēles noteikumu pamatprincipi ar tematiku un struktūru no Džozefa Kempbela “Varoņa ar tūkstoš sejām”. Šajā spēlē, kā redzams pēc nosaukuma, mēs tik tiešām spēlējam varoņus, turklāt pozitīvos. Varoņu ceļojums ir prezentēts 2016. gada spēļu festivālā “Ropecon”. Tas nozīmē, ka spēle jau ir spēlējama, taču vēl nav tiktāl pieslīpēta, lai laistu pārdošanā.

Ja vēlaties piedalīties spēles izmēģināšanā, atrakstiet! Saņemsiet gan spēles instrukcijas, gan vajadzības gadījumā paskaidrojumus un padomus. Pretī sagaidām komentārus un jautājumus par neskaidrībām. Iespējams ir arī uzspēlēt kopā ar spēles autoru. Turklāt testētāju vārdi (vai pseidonīmi) gozēsies goda vietā spēles grāmatas sākumā.

Turpmāk vēl...

Vai nu tā ir māņticība, vai vienkārši komercnoslēpums, bet pagaidām par saviem tuvākajiem un tālākajiem spēļu izdošanas plāniem noklusēsim. Taču droši varat gaidīt, ka centīsimies šo aizraujošo spēļu veidu Latvijā padarīt krietni vien populārāku. Jo tas ir tā vērts!

Sekojiet jaunumiem Jaunkurzemē!

Angliski

Kā aptvert neaptveramo?DriveThruRPG.com Pasaulē jau ir tūkstošiem... Nē, ne jau spēļu, bet to izdevēju! Lūk, blakus ir skats no lielākā lomu spēļu internetveikala: tajā ir vairāk par 10000 lomu spēlēm veltītu izdevumu.

Šajā lapā pieminēsim tikai dažas interesantākās un novatoriskākās spēles, sākot ar tām, kas piemērotas iesācējiem. Lielāka spēļu klāsta aprakstus vāksim Jaunkurzemē.

Minhauzena piedzīvojumi

Grūti atrast vēl vienkāršāku spēli! Te mēs vienkārši sacenšamies visneticamākā stāsta izstāstīšanā, barona Minhauzena garā bez kautrēšanās pierakstot sev visu pasaules svarīgāko notikumu un atklājumu nopelnus. Katram stāstam jāietilpst piecās minūtēs.

  • Kā es atklāju Ameriku...
  • Kā es izbeidzu Pirmo (Otro) Pasaules karu...
  • Kā es iznīdēju visus dinozaurus...
  • Kāpēc es šorīt nokavēju darbu...
  • ... un tā tālāk.

Spēles grāmatas 130 lappušu lielāko daļu aizņem pļāpāšana Minhauzena stilā, lai jums palīdzētu gūt vajadzīgo noskaņu. Šobrīd neizdodas atrast internetveikalu, kur spēli iegādāties: droši vien tādēļ, ka tuvojas beigām darbi pie trešā izdevuma laišanas klajā. Taču, ierakstot meklētājā frāzi “The Extraordinary Adventures of Baron Munchausen”, iespējams, atradīsiet veidu, kā pie šīs interesantās spēles tikt.

The Fall Of Magic

Spēle pilnīgi brīvā stāstījumā, var teikt — gandrīz vai pavisam bez noteikumiem. Oriģināla ar to, ka spēles pamats ir karte tīstokļa veidā. Viegli uztverama bērniem. Pieejama arī digitālā formā.

Microscope

Citās spēlēs jūs varat izdzīvot atsevišķu stāstu — īsāku vai garāku. Mikroskops ir spēle, kurā top vesela pasaule; iespējams, ar gadu tūkstošiem ilgu vēsturi. Ja esat kādreiz sapņojuši uzrakstīt romānu, bet darbs šķitis pārāk sarežģīts, tad, lūk: tā ir jūsu iespēja!

Vēlaties iepazīt pašu radītu episku izdomātas pasaules vēsturi simttūkstošu gadu garumā, vienā spēles vakarā? Tāds ir Mikroskops!

Šo spēli varat spēlēt vienā vakarā vai ar turpinājumiem.

The Sundered Land

Īsa un ļoti oriģināla, var teikt, pat eksperimentāla spēle. Tradicionālajās spēlēs ir personāžu bariņš, kuri kā vienota komanda stājas pretī ļaunumam un pārvar grūtības. Katru no tiem spēlē viens spēlētājs. Bet spēles pasauli ar visiem tās labajiem un ļaunajiem personāžiem attēlo spēles vadītājs.

Šajā spēlē ir otrādi: te ir viens vienīgs personāžs, kurš cenšas izdzīvot. Un to atveido nevis spēlētāji, bet spēles vadītājs... Savukārt, spēlētāji brīvā improvizācijā atveido briesmas, kas uzglūn šim vienīgajam personāžam. Viņu uzdevums ir panākt, lai tas iet bojā — taču ir ierobežojumi, kuru dēļ to izdarīt nav viegli.

Interesanti ir tas, ka šo rindu autors ir vadījis Sundered Land ne reizi vien, un viņa spēlētie personāži tā arī nav gājuši bojā! Kā izteicās kāds spēlētājs, ir daudz interesantāk spēles gaitā pētīt, kāda pavērsies spēles pasaules aina.

Last Train Out Of Warshaw

Vēl viena emocionāli intensīva spēle, kuru sarakstījis Fiasko autors Džeisons Morningstārs. Tās darbība notiek Otrā pasaules kara sākumā, pēdējam bēgļu ešelonam cenšoties glābties no fašistiskās Vācijas karaspēka. Lejuplādējama bez maksas.

Gribat vēl? Vispirms izmēģiniet šīs spēles, un pa to laiku sagādāsim vēl ko interesantu!